04134329357

ملزومات موتورخانه

ملزومات موتورخانه

درخصوص ملزومات موتورخانه به موارد زیر توجه شود.

 1. دربهای موتورخانه باید به طرف بیرون باز شو بوده و فلزی باشند علاوه بر این بهتر است قسمت پایین درها بصورت گریل افقی باشند تا تاُمین هوای احترق به آسانی صورت گیرد .
 2. ابعاد درها باید بگونه ای باشند که امکان جابجایی بزرگترین دستگاه داخل موتور خانه از طریق آن وجود داشته باشد.
 3. حداقل ابعاد درب موتورخانه ۱×۲ متر باشد و حداقل مقاومت درها در مقابل آتش باید ۳ ساعت باشد.

از آنجایی که عمر تجهیزات تاسیساتی مخصوصاً دیگها معمولاٌ کمتر از ۲۰ سال می باشد و عمر ساختمانها خیلی بیشتر از این است .

در ساختمانهایی که از دستگاههای بزرگ مانند دیگهای فولادی و چیلرها استفاده می کنند ممکن است در مراحل اولیه ابتداء دیگها و دستگاههای سنگین را در مکان نصب خود و داخل ساختمان قرار دهند ولی در آینده برای تعویض و جابجایی آنها مشکل وجود خواهد داشت.

بنابراین بایستی حتماً نسبت به جابجایی آسان آنها چاره ای اندیشیده شود .

 پیشنهاد حداقل فاصله دیگها از همدیگر

ظرفیت دیگ حداقل فاصله
اسب بخار دیگ ((B.H.P BTU/H
از ۱۵ تا۲۰۰ ۵۱۷٫۵۰۰ -۶٫۹۰۰٫۰۰۰ ۴۲ اینچ
از۲۵۰ تا ۳۵۰ ۸٫۶۲۵٫۰۰۰ -۱۲٫۰۷۵٫۰۰۰ ۴۸ اینچ
از ۴۰۰ تا ۸۰۰ ۱۳٫۸۰۰٫۰۰۰-۲۷٫۶۰۰٫۰۰۰ ۶۰ اینچ

نکات که باید در موتورخانه رعایت شوند

 • روشنایی مناسب و دائم در موتورخانه موجود داشته باشد.
 • دستگاهها دارای فاصله مناسب از یکدیگر برای تعمیرات و سرویس ها باشند.

پیشنهاد می گردد حداقل فاصله دیگ از دیوار مجاور ۱ متر باشد و فاصله دیگها از همدیگر بصورت جدول ۱ باشد.

 • ارتفاع موتورخانه بایستی متناسب با دستگاهها باشد.
 • سقف موتورخانه به منظور جابجایی آسان تجهیزات دارای استحکام مناسب باشد و تمهیدات لازم اندیشیده شود.
 • برای تجهیزات و دستگاهها فونداسیون مناسب ( از نظر طول، عرض ،ارتفاع ، نوع بتن از لحاظ عیار سیمان ،مش بندی آرماتورها ،قطر و فاصله آنها و … ) پیش بینی شود پیشنهاد شده که ابعاد فونداسیون بونه ای باشد که از هر طرف حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر از شاسی دستگاه طولانیتر باشد.
 • نصب پلیت های فولادی مناسب بر روی فونداسیون و کلاف بندی فونداسیون با نبشی انجام گیرد.
 • دیوار موتورخانه بهتر است از بتن و کف از بتن مسلح باشد علاوه بر این عایق صوتی حرارتی و رطوبتی باشند همچنین در صورت مجاورت با فضاهایی که باید در مقابل آتش سوزی مقاوم باشند جداره ها شامل کف ،سقف، دیوار، پنجره ، ودرب ها باید در مقابل آتش حداقل یک ساعت مقاوم باشند. می توان از اپوکسی مناسب برای پوشش کف و دیوارها استفاده کرد.
 • در موتورخانه باید جهت هدایت آب و فاضلاب حاصل از نشتی ها و یا شستشوی سختی گیرها و زیر کشی دیگ ها و تعمیرات تمهیداتی اندیشیده شود که برای این منظور پیشنهاد می گردد .
 • در موتورخانه یک کانال به ابعاد مناسب با شیب ۳% -۲% تعبیه گردد و به شیر زیر کشی دیگ ها و سختی گیرها نزدیک باشد. روی کانال را با حفاظ مناسب پوشانید بعلاوه باید تراز فاضلاب موتورخانه نسبت به تراز خط اصلی فاضلاب بالاتر باشد تا اجباری به انتقال مکانیکی فاضلاب با استفاده از پمپ نباشد.
 • از انجاییکه احتمال حریق در هر مکانی از جمله موتورخانه ها نیز وجود دارد و حریق موتورخانه ها بیشتر از سوخت و یا تجهیزات برقی و الکتریکی و از نوع تراکم خطر بالا می باشد بنابراین باید از محصولات ترکیبی که قابلیت اطفاء حریق های نوع D,B,A را داشته باشند ،باشعاع دسترسی مناسب استفاده شود.
 • در صورت استفاده از سوخت گازی استفاده از یک آشکارساز نشت گاز خام که به یک فن مکنده و نیز آژیر اینترلاک شده باشد ضروری است .آشکارساز گاز CO نیز در موتورخانه ها لازم است و این آشکارسازباید با فن مکنده و آژیر اینترلاک شده باشد.
 • کلیه شیرهایی که در ارتفاعی بیش از ۷۲ اینچ از کف نصب می شوند بایستی چرخش آنها توسط زنجیر انجام شود و زنجیر فلکه شیر باید از ۵۲ اینچ تا ۷۲ اینچ امتداد داشته باشد.
 • همه تجهیزات اندازه گیری بایستی قابل دسترسی بوده و لر روی لوله مستقیم نصب شود و اگر در بالا دست نصب می شوند حداقل در فاصله ۱۰ برابر قطر لوله نصب می شوند و اگر در پایین دست نصب می شوند، حداقل ۵ برابر قطر لوله با اتصالات و شیرها و… فاصله داشته باشند.
 • یک کلید قطع اضطراری برق در ورودی موتورخانه پیش بینی شود.

برای دسترسی مطمئن و راحت به شیرها و ستون های آب نما و وسایل تنظیم سایر متعلقات دستگاهها لازمست سکوها ،راهروها وپلکانهایی ساخته شده باشد که از فلز یا مصالح غیرقابل اشتعال بوده و خطر لغزیدن کارگران در آنها وجود نداشته باشند.

در صورت استفاده از سیستم اسپرینکلری برای اطفاء دبی آب باید gpm/f 25/0 باشد و جهت تخلیه آب هنگام عملکرد اسپرینکلرها،می بایست به ازای هر ۵۰ متر مربع مساحت موتورخانه یک کشوی به قطر ۴ اینچ در نظر گرفت.