04134329357

فیلتر شنی

 فیلتر شنی

به طور رایج در اولین مرحله تصفیه آب مورد نیاز دیگ بخار برای جداسازی مواد معلق جامد در آب استفاده می گردد. فیلتر شنی قبل از سختی گیر و دی اریتور در مدار تصفیه آب دیگ بخار استفاده می شود. فیلترهای شنی به عنوان پرکاربرد ترین سیستم در جداسازی املاح معلق به شمار می اید. این نوع فیلتر شنی ها قادر به حدف کدورت ذرات معلق فیزیکی موجود در آبها را تا قطر ۰۱ میکرون را دارا می باشند.

نحوه کار فیلتر شنی

داخل فیلتر شنی از سه لایه شن سیلیسی با قابلیت فیلتر ذرات معلق در اندازه های مختلف استفاده می شود. آب از قسمت بالا وارد شده و پس از گذشتن از بستر فیلتر از قسمت تحتانی خارج می شود. به ترتیب قطر سیلیس ها از لایه بالایی تا پایین کمتر می شود. نحوه کار بدین صورت هست که ذرات درشت تر توسط لایه بالایی و ذرات معلق جامد  متوسط در لایه میانی و در نهایت ریزترین ذرات توسط لایه زیرین سیلیس به دام می افتد.

 

احیای فیلتر شنی

به مرور با پرشدن سیلیس ها از مواد معلق جامد شاهد افت فشار در سیستم خواهیم بود. هنگامی که اختلاففشار بین ورودی و خروجی از فیلتر از حد مجاز بیشتر شود نیاز به احیای فیلتر می باشد. احیای فیلتر شنیبه این صورت می باشد که جریان آب به صورت معکوس در فیلتر جریان می یابد و از لایه زیرین به سمت لایه بالا حرکت کرده و مواد معلق جامد را از میان سیلیس ها خارج می کند. به این عملیات بک واش یا پس شویی فیلتر شنی می گویند.

حالت های کارکرد سمت چپ ( و احیای فیلتر شنی )سمت راست

 

زمان تعویض سیلیس فیلتر شنی

زمان تعویض سیلیس به کیفیت آن بستگی دارد و طول عمر آن  بین ۴ تا ۰ سال می باشد. عمر سیلیس را می توان با استفاده صحیح از فیلتر شنی و پس شویی به موقع افزایش داد.

عوامل موثر در قیمت فیلتر شنی

  • جنس ورق فیلتر شنی
  • نوع دستی یا اتوماتیک شیر فیلترشنی
  • نوع خلوص سنگ سیلیس
  • ظرفیت مفید فیلتر شنی
  • مقدار دبی فیلتر شنی