04134329357

بویلر بخار

بویلر بخار

بویلر بخار ،همچنین به نام بخار ژنراتور، دستگاه طراحی شده برای تبدیل مایع به بخار. در یک نیروگاه بخار متعارف، یک بویلر شامل کوره ای است که در آن سوخت سوختن، سطوح برای انتقال حرارت از محصولات احتراق به آب، و فضایی که بخار می تواند تشکیل و جمع آوری کند.

بویلر بخار

 

یک بویلر بخار معمولی دارای کوره ای است که سوخت های فسیلی را می سوزاند و یا در برخی از تاسیسات سوخت های زباله. یک راکتور هسته ای نیز می تواند به عنوان یک منبع حرارت برای تولید بخار تحت فشار قرار گیرد.

تاریخچه

بویلرها در اوایل قرن بیست و یکم توسط قهرمان اسکندریه ساخته شدند اما فقط به عنوان اسباب بازی مورد استفاده قرار گرفتند. نه تنها تا قرن هجدهم توجه جدی به پتانسیل انرژی بخار برای کار عملی صورت نگرفت.

اولین بویلر با شیر ایمن توسط دنیس پاپین از فرانسه در سال ۱۶۷۹ طراحی شده است.

دیگهای بخار در اواخر قرن هجدهم ساخته شده و در انگلستان ساخته شده اند.

دیگهای اولیه از آهن ساخته شده ساخته شده است؛ به عنوان مزایای فشار و درجه حرارت بالا متوجه شدند، تولید کنندگان به فولاد تبدیل شدند.

دیگهای مدرن از فولاد آلیاژی ساخته شده است تا به فشارهای بالا و درجه حرارت بسیار بالا برسد.

انواع بویلر بخار :

اکثر دیگهای بخار متعارف به عنوان انواع لوله های آتش و یا آب در نظر گرفته شده اند. در نوع لوله آتش، آب لوله های فولادی را از بین می برد که از طریق آن گازهای داغ از کوره جریان می یابند.

بخار تولید شده در بالای یک درام از نوع سیلندر شکل می گیرد. یک شیر ایمنی تنظیم شده است تا فرار بخار را در فشار بیش از فشار عملیاتی طبیعی انجام دهد.

این دستگاه در همه دیگهای بخار ضروری است، زیرا ادامه افزودن گرما به آب در یک حلقه بسته بدون استفاده از فرار بخار منجر به افزایش فشار و در نهایت انفجار دیگ بخار می شود.

دیگهای لوله آتش دارای مزیت آسان نصب و کارکردن هستند.

آنها در تاسیسات کوچک به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند تا ساختمان ها را گرما و انرژی برای فرایندهای کارخانه فراهم کنند. دیگهای لوله آتش نیز در لکوموتیوهای بخار استفاده می شود.

روش کار دیگ بخار 

در دیگ بخار آب، آب داخل لوله ها با گازهای داغ کوره در خارج از لوله ها گردش می کند.

هنگامی که بخار توربو ژنراتور در اوایل قرن بیستم توسعه یافت، دیگهای آبگرم مدرن در واکنش به تقاضای مقدار زیادی بخار در فشار و درجه حرارت بسیار بالاتر از موارد احتمالی بویلرهای لوله آتش ایجاد شد. لوله ها در خارج از درام بخار، که هیچ سطح حرارت و بسیار کمتر از دیگ بخار لوله آتش است.

به همین دلیل، درام از دیگ بخار آب، بهتر است قادر به مقاومت در برابر فشار و درجه حرارت بالاتر.

انواع مختلفی از اندازه ها و طرح های دیگهای آب زیرزمینی در کشتی ها و کارخانجات استفاده می شود. دیگ اکسپرس با لوله های آب کوچک برای تولید سریع بخار طراحی شده است.

دیگ فلاش ممکن است نیاز به یک درام بخار نداشته باشد، چرا که لوله ها در چنین درجه حرارت بالا عمل می کنند که آب تغذیه قبل از خروج از لوله ها به بخار و سوپر هیدروژن خیره می شود.

بزرگترین واحدها در نیروگاه های مرکزی نیروگاههای عمومی یافت می شود. واحدهای اندازه قابل توجهی در کارخانجات فولاد، کارخانه های کاغذ، پالایشگاه های نفت، کارخانه های شیمیایی و دیگر کارخانه های بزرگ تولید می شود